Norsko

Panorama z norského skokanského můstku.

Srdcovka jen na skok

Panorama z norského skokanského můstku.

Norsko, norské království, daleká země na severu

Tato skandinávská země si získala moje srdce ještě před tím, než jí nasvštívila. Nevím proč. Nejspíš díky jejím krásným místům jako jsou Lofoty (ooo bože, tak až se tam jednou dostanu, tak budu v sedmém nebi, věřte mi), která zatám jen sleduji na fotkách. Nejsem sice moc příznivec zimy, ale přísahám, že bych sem klidně byla schopná vyrazit i v zimě, protože zasněžený to tam vypadá nádherně! (na fotkách samozřejmě, o tom, že bych nejspíš přímrzla k fo’táku a následně umrzla, nebudu přemýšlet) A hlavně – v lednu, kdy tam opravdu nepanuje léto, se zde dají pozorovat kosatky (tyhle zvířata prostě potřebuju nutně vidět naživo, věřte mi). Moje mise je jasná: leden → Norsko → kostaky = Móňa bude spokojená.

Prozatím jsme viděli jen hlavní město této severské země – Oslo. Ano, řekněme si narovinu, Norsko nepatří mezi ty levnější lokality, takže i když jsme měli směšně levnou letenku, jídlo v batohu a jen jednu noc přespali v placeném hostelu, člověk tady stejně nechí mega peníze. Za MHD, za vstupy, za ubytování, za jídlo.

Vydali jsme se sem na prodloužený víkend s letem z Wroclavi (takže jsme spojili dvě destinace, protože Wroclav jsme ještě neznali, prošli jsme si i jí). Po příletu do Osla jsme se trochu vyděsili, jelikož nám trochu poprchávalo a my měli Airbnb ubytování až odpoledne. Dalo se to zvládnout, prošli jsme se po Oslu a totálně odpadli, i přesto, jak nás chlápek u kterého jsme bydleli přemlouval na večerní návštevu hospůdky. Druhý den jsme navštívili třeba Viking Ship Museum, hrad Akershus nebo skokanský můstek Holmenkollen. Radím nekupujte vstupy zvlášť, protože se to nevyplatí. My pořídili Oslo city pass na 24 hodin za asi 42 EUR, kde máte volné vstupy do vybraných muzeí a můžete využívat MHD.

Protože naše zásoby jídla byli vcelku tenké, byli jsme nuceni se najíst. A protože máme takovou tradici, že všude ochtnáváme Subway, Oslo nebylo vyjímkou. No, nejlevnější to nebylo, ale hlad byl silnější než my. Následovala krutá noc na palandách v nejlevnějším hostelu, který jsme objevili a ránní budíček a odlet zpět do Wroclavi.

V Oslu se nám líbilo, nicméně příště se těšíme na více přírody. Stálo nás to sice skoro majlant, ale to nevadí. Nemůžeme jezdit prostě všude jen lowcost (teda my jeli lowcost, ale nevyšlo to 😀 ).