Poslední etapa rodinného roadtripu

Třetí a poslední část našeho deníku z třítýdenní cesty s rodinkou je tu.

Už jsme se pomalu blížili zpátky do Calgary, ale ještě jsme před sebou měli spoustu míst, která jsme chtěli navštívit. 

Jako vždy byla nejdůležitější otázka – kde přespat (samozřejmě krom jídla, ale vařit jsme byli schopni všude 🤣). Povedlo se nám narazil na pěkný kemp poblíž městečka Trail. Opět ve správě BC Hydro, takže i s naší oblíbenou cenou – zdarma. Kemp se nacházel u vodní přehrady a byl opravdu skvěle zařízený, voňavé suché hajzlíky, pitná voda, dřevo na večerní oheň a krásný výhled k tomu. Sluníčko svítilo, byli jsme poblíž vody, takže možnost vykoupat se byla jasná! I z toho důvodu, že tu nebyli sprchy, takže bychom šli tak jako tak. Počasí nám to usnadnilo. 

Kemp ve správě BC Hydro

Po odpočinku a nabrání sil jsme vyrazili do města Nelson, kde už jsme předtím s Mončou byli, ale chtěli jsme mamku s babičkou vzít na návštěvu místního, vyhlášeného pivovaru. Naše kroky směřovali za dopolední ochutnávkou lahodného moku. Co Vám budeme povídat, takhle před obědem a nalačno to mohlo být krušné, ale majitelé měli s ochutnávkami nějaké ty zkušenosti, takže jsme dostali šest malých skleniček, které nám byli podle libosti naplnili různými druhy piv. Většinu nabídky tvořili tradiční kanadské Pale Ale piva. Jedná se o piva, která jsou vyrobena jiným postupem než nám známější ležáky. Kdyby to někoho zajímalo víc dopodrobna, jedná se o metodu svrchního kvašení. Piva mají většinou ovocný nebo kořeněný nádech a samozřejmě jsou správně hořká. Pro Zdeňka. My na teorii moc nejsme, takže doporučuje zkusit a pak nám řeknete, jak Vám chutnají. Pale Ale se dá pořídit i v ČR, ale jestli chcete zažit to, co my, určitě vyrazte do Nelsonu v Kanadě!

Z Nelsonu jsme vyrazili opět trajektem zdarma, tentokrát však v opačném směru než minule a užívali si slunečné počasí, které nás doprovázelo celou cestu až do města Cranbrook u kterého jsme kempovali.
Nejspíš to bylo tím, že jsme byli opět poblíž hor, ale v noci byla pekelná zima. Brrr. Takovou jsme ještě nezažili. A v našem príma levném stanu to byl teprve zážitek! Rampouchy u nosu jsme naštěstí ráno nenašli, ale i tak jsme se probudili řádně prokřehlí. Ale máme jednu super příhodu z tohoto místa. Jen si to představujte: v podvečer jsme se na nahřívali u ohně, to nám ještě bylo krásně teplo. Sedíme u ohně, povídáme si a najednou slyšíte šustit keř. Ok, tak neplašíte už tak vyděšenou mamku od bučení krav z okolních luk a děláte jakože nic. Šustění a ťapkání se opakuje. Něco se blíží! Co to může být? Jste v Kanadě, takže to může být vlastně cokoliv. Liška, mýval v horším případě vlk, medvěd, kojot nebo dokonce puma! Víte, co to nakonec bylo? Smrdutý skunk! Všivák jeden. Vážně. Přišel se za námi podívat obrovský skunk, naštěstí se rozhodl pouze nakouknout, jací blázni sem přijeli kempovat a pokračoval v cestě dál bez toho, aby nám zanechal něco na památku. Připisujeme si další pěkný zážitek a také jsme opět vidělo zvíře, které jsme do teď na živo ještě neviděli. 

Obohaceni o setkání se skunkem jsme pokračovali dál. Neminula nás návštěva města Sparwood, kde májí The World’s Biggest Truck. Zkrátka velké zelené mostrum, u kterého si připadáš jak mravenec.
Městečko, které si nás opravdu získalo bylo Fernie. Malé horské město, které působilo dojmem jako kdyby se tu zastavil čas. Vše pomalu plynulo, všichni byli usměvaví a nechyběla spousta hezkých kaváren. Co Vám budeme povídat, chvilku jsme si říkali, že dál už nepojedeme a zůstaneme tu. Nezůstali. Před námi toho bylo pořád dost.

The World’s Biggest Truck

Blížili jsme se ke Calgary, ale tam už jsme byli. Takže co teď? 

Před návratem jsme se rozhodli navštívit ještě dvě místa. Jedno bylo Head-Smashed-In Buffalo Jump. Světová památka ze seznamu UNESCO. Součástí této památky bylo velice pěkně vytvořené muzeum, kde jsme se dozvěděli mnoho informací o původních obyvatelích Kanady, o jejich životě, v jaké bohy věřili a také jak si obstarávali potravu. O tom hlavně bylo toto místo. O lovu. Buffalo jump, v překladu znamená buvolí nebo bizoní skok. Na tomto místě se nachází velký útes, který byl už před 6000 lety využíván k lovu bizonů. Bizony „jednoduše“ nahnali k útesu a bizoni, kteří neměli jinou cestu, padali dolů. Tam už čekal zbytek kmene a okamžitě tyto nebohé tvory začal zpracovávat. Pro někoho možná brutální, ale pro indiány součást jejich života. Každopádně velice zajímavé místo.

Druhým místem bylo Royal Tyrrel Museum. Možná si ještě pamatujete náš výlet do kaňonu plného dinosauřích kostí hned v dubnu. V Kanadě je totiž jedno z největších nalezišť dinosauřích pozůstatků na světě.
A kaňon, který jsme navštívili je kousek od Royal Tyrrel Musem. Minule jsme bohužel neměli čas na navštívit obě místa, tak jsme se sem museli přece vrátit. Muzeum vážně stojí za to! Prošli jsme cestu od velkého třesku až po současnost a obdivovali úžasné nálezy z okolí. Což bylo ještě víc fascinující. Skoro vše pocházelo z Kanady, nejčastěji přímo z provincie Alberta. Pouze několik nálezů bylo přivezeno z USA, aby doplnili nálezy z jednotlivých období. Ale stále toho bylo tolik, že nám z toho přecházel zrak a hlava nebrala.

Muzeum bylo naší poslední zastávkou před Calgary. Potom jsme se už vrátili přímo do Calgary, kde na nás už čekalo na poslední noc Airbnb ubytování, aby se holky před návratem do Čech daly do kupy, zbalily všechny nakoupené suvenýry a uvařily nám na oplátku snídani před svým odletem.

Poslední noc ve stanu

Celkově jsme najeli za tři týdny 4250 km (mapa trasy zde) Počítali jsme původně s třemi tísíci kilometry, ale Kanada je táááák velká. Viděli jsme nespočet míst a odvezli si spoustu zážitků na které nikdy nezapomeneme, ani my, ani mamka s babičkou. ❤️

Tak co, podnikli byste něco podobného?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..