Cesta za oceán aneb první týden v Kanadě

Dinosaur Provincial Park, friends.

Jaký byl začátek naší cesty?


No celkem bláznivý. Monča v pátek zjistila, že se nemůže odhlásit z pojišťovny, protože měli zavřeno. Takže nám nezbývalo nic jiného než na pojišťovnu vyrazit v den odletu. Naštěstí měli otevřeno už od 8:00 a letělo nám to až v 10:50. Pohoda, ne?

Ne. Z pojišťovny se dostala až po čtyřiceti minutách s nervama v kýblu a nám už nebránilo nic v cestě na letiště. Vlastně bránilo… před kulaťákem jsme chytli kolonu a zdrželi se asi 20 minut. Ale nakonec jsme lehce po 10. hodině dorazili na letiště. Ufff. Teď už jen zbývalo nechat odbavit zavazadla a počkat na let. Nic složitého přece.
To bychom ale nesměli kupovat letenky od dvou různých společností, které mají odlišné podmínky pro hmotnost zavazadel. Takže naší blbostí nám v Praze, na přepážce Easy Jet, oznámili, že máme 9 kg přes váhu. Do teď si pamatuju, jak jsme kupovali letenky a hlášku…“tolik kilo nikdy mít nebudeme“…a vidíte. Měli. Dokonce víc, než jsme mohli. To nám to začíná…kilo navíc rovná se „jen“ 330 Kč. Rezignovaně platíme, hlavně ať už sedíme v letadle. Bezpečností kontrolu jsme prolítli ani nevíme jak a dokonce jsme si stihli ještě chvilku posedět, než jsme se začali „naloďovat“.

První zastávkou nebyla Kanada, ale Londýn. A jak už to tak u nízkonákladových společností bývá, letiště nejsou úplně v centru. My konkrétně přiletěli na letiště London Southend, které je cca 2 hodiny vlakem od centra Londýna. Jupííííí, s našimi malými baťůžky, co měli JEN 38 kg dohromady, prostě lahoda. Takže šup na vlak, potom na metro a hurá se ubytovat.

Bydleli jsme přes AirBnb, kdy máte pronájem od někoho, kdo v dané lokalitě bydlí. Většinou je to levnější varianta k hotelům a hostelům Nám se povedlo sehnat bydlení cca 10 minut od London Eye, což je centrum, centrum turistického Londýna. Takže super!!

V Londýně jsme měli necelé dva dny a jaký to bylo? No super. Pro Monču první návštěva Albionu (archaický název pro Anglii, ne, Zdeněk si to opravdu nevymyslel :D) a pro Zdeňka návrat na místa, kde skoro dva roky žil. Protože jsme neměli moc času, vzali jsme to celkem hopem. Odpoledne po příletu jsme prošli turistickou klasiku. „Od Oka, okolo Big Bena, přes Trafalgar square, k Buckinghamskému paláci, potom Hyde parkem k Piccadelly circuit, do M&M obchodu, přes China town do Covent garden a zpátky na ubytování.“ Zde máte naší trasu. 

Druhý den byla na ředě procházka podél Temže okolo Tate Modern a Globe Theater k Tower bridge. Kousek od Toweru jsme si dali super anglický oběd. Zdeněk znal z doby kdy žil v Anglii síť restaurací Wheaterspoon, které nabízí skvělá jídla za fajn ceny. Takže nebylo co řešit – Fish’n’Chips a steak. Po obědě jsme vyrazili na Kingscross station, odkud Harry Potter jezdil z nástupiště 9/3/4 do Bradavic. Na nádraží jako takovém k vidění moc není. Co je ale fajn, je příjemná cesta z nádraží podél Regent kanálu do čtvrti Camden Town. Camden Town doporučujeme určitě každému kdo pojede do Londýna. Je to takové centrum alternativní kultury, kde najdete plno barů, klubů, trhů a spousta skvělého jídla, které určitě stojí za to vyzkoušet.


Víc jsme toho bohužel v Londýně nestihli, ale to nevadí. Protože na nás čekala Kanada, a to přesně město Calgary v provincii Alberta.
Pro tohle místo jsme se rozhodli z několika důvodů. Je blízko hor, prý se tu dá snadno najít práce a hlavně sehnali jsme extrémně levné letenky od společnosti Air Transat.

Jak se začíná v nové zemi? 

Konečně přišlo na řadu trochu štěstíčka. Na prvních několik nocí jsme sehnali ubytování přes couchsurfing. Tahle služba funguje tak, že vás u sebe lidé nechají přespat s tím, že s nimi sdílíte svoji kulturu a oni mají možnost zjistit, jak se žije v jiných zemích. My našli bydlení u skvělého kanadsko-mexického páru Williama a Gabi. Nejen, že nás William vyzvedl pozdně v noci na letišti, ale navíc nám dali v prvních dnech spoustu rad a informací, jak začít fungovat v Kanadě. Mimo jiné nám poradili, kde zařídit SIN (číslo sociálního pojištění, bez kterého nemůžete pracovat), u jaké banky zřídit účet (aby byl alespoň první rok zdarma), nebo jaký mobilní operátor si vybrat (Kodoo). Taky s námi vybírali auto, které jsme bohužel první týden nepodařilo zakoupit. A co jsme krom běhání po úřadech dělali? Zdeněk si šel s Williamem zahrát basketbal, potom jsme našim hostitelům udělali dva české večery. Jednou s řízky a podruhé s bramborovými knedlíky, jejichž výrobu si Zdeněk vyzkoušel poprvé. Třešničkou na dortu pobytu v Calgary byla návstěva Dinosaur Province Parku, kam nás vzala Gabi. Dlouhý kaňon, ve kterém při troše štěstí můžete narazit na kosti dinosaurů. A my toho štěstí měli hodně! Stačilo najít první kost a potom už jen jít po vrstevnici. Jedna dinosauří kost za druhou. Ani neumíme popsat jaké to je objevit milion let staré pozůstatky těch dinosaurů, o kterých jsme všichni tolik slyšeli.


To byla neděli. V pondělí nás Gabi odvezla do města Banff v kanadských Rockies, ale o tom zase v příštím článku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..